Bőrünk télen...
 
Télen csökken a levegő relatív páratartalma ezért bőrünk nem jut annyi nedvességhez, mint a többi évszakban

A környezet hatásai

A fűtés okozta száraz levegő pedig ugyancsak károsan hat a bőr nedvességtartalmára. A nagy hidegben a bőr pórusai összehúzódnak a faggyútermelés jelentősen csökken, a bőrt védő lipidfilm elvékonyodik vagy sérül, és nem regenerálódik kellőképpen. Megjelennek azok a jelek, amelyek azt mutatják számunkra, hogy valamit tennünk kell. Például: bőrünk feszül, viszket, kipirosodik, és talán enyhén hámlik is. Különösen a száraz, érzékeny bőrűek szenvednek ilyenkor, a testrészek közül pedig leginkább az arc van kitéve az időjárás viszontagságainak.

Ügyeljünk arra, hogy elkerüljük a fagyási sérüléseket. Ennek kékes-vörös duzzanattal járó tünetei már 0-2 C körüli hőmérsékletnél is megjelenhetnek az orron, a kézen vagy a lábon. Elsősorban ezeken a test szívtől távoli részein lehet relatíve rosszabb a vérkeringés, ezért ezeknél az embereknél (hideg kéz- láb jelenség) fokozott óvatosság szükséges.
A hó és a jég – visszaverődés révén - növeli a napsugárzás hatását. Ezért és a csökkent ózonréteg miatt a veszélyes UV-sugarak hatása tiszta időben erősebben érvényesül.
A hideg levegő, a csökkent nedvességtartalom, a szél és a téli napfény káros hatásai a bőrre mind összeadódnak, különösen téli sportot űzőknél. Ezért a téli sportok de idősebbeknél –akiknek bőrük vékonyabb ezért érzékenyebb - akár egy séta is körültekintő felkészülést igényel.
A téli sportok ideje egyre inkább eltolódik a tél végi időszakra, amikor bőrünk már meglehetősen megviselt a folyamatos viszontagságoktól. Bármilyen típusú is a bőrünk, a téli időszak mindenképpen igénybe veszi. Ezért is kell nagy figyelmet fordítanunk az ápolására!
Bőrünk téli ápolásáról beszéljünk kozmetikusunkkal. A tél végi és a sportolás alatti bőrápolásunkat bőrünk típusának megfelelően kell kialakítanunk!

ARC
 
Arcbőrünk alig fél milliméter vastag, ezért télen különösen oda kell figyelnünk az ápolására. A fényvédő krém és szőlőzsír hasznossága vitathatatlan. Sminkeléshez használt színezett fényvédők, make-upok alkalmasak arra is, hogy a különösen érzékeny részeken, mint a szemhéj, az orr stb. védjenek a tél és a szél már ismert hatásaitól. Lefekvés előtt távolítsuk el a sminket. Ezt követően kenjünk arcunkra éjszakai krémet, ami segíti a bőr regenerálódását alvás közben is. Különösen akkor elengedhetetlen, ha napközben hosszan sportoltunk és viseltük a zord időjárás hatásait.

SZEM
A szem és környékének védelme is nagyon fontos feladat, mivel a szem környékén a bőr még vékonyabb, mint az arcbőrön és meglehetősen kevés faggyúmirigyet tartalmaz. Az ápoló krémek használata hangsúlyozottan ajánlott, nappalra és éjszakára is.
Sportoláskor az egyik legfontosabb feladatunk a megfelelő szemüveg kiválasztása és viselete.

AJKAK
 
Az érzékeny ajkak bőre télen még veszélyeztetettebb, mivel az ajkunk bőre igen vékony, nincsenek faggyúmirigyek és a szél hatása a nedves felületet fokozottabban károsítja, mint más bőrréteget, ezért a hiányzó faggyút pótolni kell szőlőzsírral, esetleg vazelin és lanolin keverékével, illetve olyan stiftekkel vagy krémekkel, amelyek viaszt és növényi olajat is tartalmaznak.

DEKOLTÁZS
 
Télen a nyak és dekoltázs bőrének védelméről se feledkezzünk meg! Itt is nagyon vékony a bőr, és alig néhány faggyúmirigy található ezen a területen, ráadásul minimális a zsírréteg. A nyak bőre hamar elöregszik. Rendszeres krémezés illetve pakolás feltétlenül ajánlott. A pakolás hatásának fokozására használhatunk műanyag fóliás befedést.
A már említett make-upok is védhetnek a téli hideg ellen.

VÉGTAGOK
 
Mivel télen, sportoláskor nagyobb közösségekben forgolódunk a vírusos megbetegedések is sűrűbben előfordulhatnak, ezért még gyakrabban és figyelmesebben kell kezet mosnunk. Így aztán a kéz bőre még inkább kiszárad.

Néhány jó tanács a védelemre
• Mindig húzzunk kesztyűt, még akkor is, ha nem érezzük veszélyesnek a hideget.
• Gyakrabban krémezzük a kezünket, és néha bőrpuhító pakolást is jó alkalmazni.
• Ne feledkezzünk meg körmünk védelméről sem.
Ne feledkezzünk meg a láb ápolásáról és krémezéséről!
A hidegtől kiszáradt lábaink védelmére növényi olajokban gazdag krémmel masszírozzuk be sportolás előtt, hogy védjük bőrünket a hideg levegőtől.
A jéghideg lábak fokozatos felmelegítésére pedig vegyünk langyos lábfürdőt, melyhez forró vizet csurgatunk, hogy kb. 40 fokos legyen. Tehetünk a lábfürdőbe néhány csepp vérkeringést serkentő illóolajat, de a váltakozó hőmérsékletű lábfürdő is kitűnő hatással van a vérkeringésre.

Bőrápolás sportoláskor
 
A vízálló fényvédő krémek használata előnyösebb, mint a tej vagy a zselé, mert nem tartalmaznak olyan nagy mennyiségű vizet, amely a bőrünkre ráfagyva apró ráncok keletkezéséhez vezetne. A zsír- és olajtartalmú, vízzel nem lemosható krémek izoláló réteget képeznek a bőrön és védik azt a téli viszontagságoktól. Ezt a filmréteget a lakásba beérve azonnal el kell távolítani, hogy bőrünk megfelelően tudjon lélegezni és ezáltal helyreálljon a normális működése, ne keletkezzenek pattanások. Idősebb korban különösen fontos a megfelelő krémek használata, mivel ebben az időszakban a faggyúmirigyek már nem működnek elég intenzíven.
A legújabb kutatási eredmények alapján, ha napi 15 percet a napfényen töltünk fényvédő krémek használata nélkül, még nem károsítja bőrünket és megfelelő ahhoz, szervezetünk a napi D - vitamin szükségletünk pótlását természetes úton előállítsa.

Regeneráló fürdőzés
 
Bár kellemes, de nem mindig feltétlenül előnyös a hosszú ideig tartó fürdőzés a fürdőkádban. A sok áztatás hatására, bőrünk természetes zsírrétege sérül, és hamarabb kiszárad. A habfürdő helyett, aminek szintén van szárító hatása használhatunk tejes vagy olajtartalmú fürdőt és aromafürdőt. 
Ebben az időszakban még azoknak is javasolt a testápoló használata, akik egyébként nem élnek vele.
A szaunázás segít a bőr vérkeringésének élénkítésében, ami ilyenkor különösen hasznos lehet.