Az ápolt bőr alapszabályai


Amire bőrünknek mindennap szüksége van

Az első és legfontosabb szabály, hogy a bőrünket minden nap reggel és este is alaposan tisztítsuk le! Mindegy, hogy bőrünk, zsíros, száraz, normál, vagy érzékeny-e, erre feltétlenül szüksége van, méghozzá a megfelelő tisztító kozmetikummal, még véletlenül sem szappannal vagy tusfürdővel! 
Este a napközben a bőrünkre került szennyeződéseket
 és a sminket kell eltávolítanunk, reggel pedig a szervezetünk éjszakai méregtelenítéséből adódó bőrünkre kiváló anyagokat.
 
Letisztítók és alkalmazásuk
 
 A tej, tonikos tisztításhoz használjon mindig vattakorongot! 
Először a tisztítótejjel átitatott vattakoronggal törölje át a bőrét, majd tonikkal átitatott koronggal távolítsa el a tisztítótej és szennyeződések maradékát!
Amennyiben zsírosabb a bőre használjon letisztításához kozmetikai szappant és kis körkefét. 
A körkefét mártsa vízbe, adagoljon rá a szappanból, majd körkörös mozdulatokkal az arcán habosítsa fel a terméket!
 A szappan maradékot bő vízzel öblítse le bőréről!
Aki a gyors, de alapos letisztítás híve, az válasszon tisztító zselét a művelethez! 
Vizes kézre vagy vattakorongra adagoljon a termékből, alaposan dörzsölje át vele bőrét, majd bő vízzel öblítse le!
 
Mindig használjunk hidratálókrémet! 
 
A bőrünk a különböző külső hatások (pl. hideg idő, erős szél, száraz levegő, borotválkozás, stb.) miatt sokat veszíthet nedvességtartalmából. 
Az öregedés dehidratációs folyamat, a test víztartalmának csökkenésével jár, ami a sejtek zsugorodását, sorvadását vonja maga után. 
A magas víztartalom teszi rugalmassá, simává és fényessé a fiatalok bőrét. 
A hidratálást végezzük reggel és este, a bőr letisztítása után. Amennyiben már érettebb a bőrünk, esetleg a vízhiány mellett már a zsírhiány is megjelent, estére válasszunk a nappali hidratálónk helyett egy erőteljesebb tápláló krémet. 
A legkörültekintőbb ápolást keresők a krémek használata előtt szérumokkal is ápolják bőrüket, melyek koncentrált hatóanyag tartalmukkal intenzív ápolást és 12 órás hatóanyag felszabadulást biztosítanak a bőrnek.
Amire bőrünknek hetente, de maximum kéthetente szüksége van:

 
Radírozás arcradírokkal
 
A radírozással eltávolíthatjuk az elhalt hámsejteket és ezzel felszínre juttathatjuk az új, ragyogó bőrt. 
A radírozás a tisztításnak egy alaposabb formája, amit azonban nem szabad naponta végezni, hetente egyszer viszont kifejezetten ajánlott! 
Egy alapos peeling (radírozás) után sokkal jobb lesz a bőr hatóanyag felszívása, ezt az extra hatást érdemes kihasználni!
 
etente vagy kéthetente kényeztessük magunkat valamiféle extra arcpakolással, maszkkal! 
 
Ahogy testünknek is időnként szüksége van extra vitaminokra, arcbőrünknek is jár a kényeztetés. Bőrtípusunknak, illetve egyéni igényeinknek megfelelően válasszunk arcpakolást, kérjük ki kozmetikusunk véleményét! 
Az arcpakolásokat a leghatékonyabban úgy hasznosíthatjuk, ha letisztítás és radírozás után közvetlenül visszük fel az arcbőre!
Egyéb hasznos tanácsok melyek feltétlenül szükségesek a ragyogó és egészséges bőrhöz:

 
Pihenjünk eleget! 
 
Egy kozmetikum sem fog helyettünk aludni!
 Ha nem bújunk ágyba megfelelő időben, vagy mindig változik, hogy mikor fekszünk le, az bizony meglátszik arcbőrünkön. 
Biztosítsunk magunknak minimum 6-8 óra alvást, hogy bőrünknek is legyen ideje regenerálódni.
 
Táplálkozzunk egészségesen! 
 
Együnk sok gyümölcsöt, zöldséget és igyunk sok vizet! 
A vitamin, ásványi anyag és a víz hiánya komoly nyomokat hagyhat arcbőrünkön!
Mozogjunk rendszeresen, és ha lehet tartózkodjunk minél többet friss levegőn!
 A mozgás oxigénnel telíti a bőrt. 
Az ember nyugalmi állapotban mintegy 8 liter oxigént lélegzik be és ki. 
Testi erőfeszítés hatására ez a mennyiség jelentősen megnő. 
Minél több oxigént kap a szervezet, annál élénkebbé válnak a testfunkciók, gyorsabb lesz az anyagcsere, erőteljesebb lesz a vérellátás.
Járjunk rendszeresen kozmetikushoz és kérjük ki szakember véleményét! 
Sokszor az „öndiagnosztizálás” sok kidobott pénzbe kerülhet és nem ritkán tévútra vezetheti az arcápolást.
 




 Ebben a hideg, nyirkos téli időben a legjobb egy jó forró szauna!

ELÉRHETŐ A KOZMETIKÁBAN!


A szauna jótékony hatásai

Egészségünk megőrzésében, erőnlétünk és fittségünk javításában napjaink egyik legkiemelkedőbb eszköze a szauna. Az egyes szauna típusok más-más hatással vannak testünkre és lelkünkre.
 
A szauna méregtelenít

A rendszeres szaunázással testünk megszabadul a felhalmozódott méreganyagoktól, mivel a szauna által kibocsátott hő hatására verejtékezni kezdünk, pórusaink ezáltal kitágulnak, így a káros anyagok gyorsan és könnyen távoznak szervezetünkből. Ezt a folyamatot felgyorsíthatjuk, illetve még hatékonyabbá tehetjük azzal, ha a szaunázás közben és után bőséges folyadékot fogyasztunk, ezzel is segítve a méreganyagok távozását a szervezetünkből.
Mivel a szaunázás során a különböző káros anyagok a pórusainkon keresztül kijutnak a bőrünk felszínére, ezért indokolt a szaunázás utáni közvetlen zuhanyozás.

Szauna típusoktól függően általában a szakemberek azt javasolják, hogy finn szauna használata után langyos vagy hideg fürdőt vegyünk, majd pihenjünk le néhány percre, hiszen a forró szauna, majd a hideg víz hatására vérkeringésünk felpezsdül, szívverésünk felgyorsul, ezért javasolt a szaunázás utáni pihenő, hogy szervezetünk nyugalmi állapotba kerülhessen.
Ezen kívül elég egy hűvös vízzel történő zuhanyozás, és a szaunázás utáni pihenőt akár ki is hagyhatjuk, persze, ha időnk és kedvünk engedi, akkor lazítsunk pár percet.
Különösen nők számára nagy jelentősége van annak, hogy a szauna használata elősegíti a megfelelő alak elérését, mivel a szaunázással viszonylag gyorsan és könnyen megszabadulhatunk a felesleges kilóktól, a zavaró zsírpárnáktól.
 
Szauna a fogyásért és az alakformálásért

Ha valaki odafigyel az étkezésére, időnként testmozgást is beiktat a napirendjébe és rendszeresen, heti 2-3 alkalommal szaunázik, akkor rövid idő alatt látványos változást érhet el a testsúlyát és annak eloszlását illetően. A szaunázás nagy előnye ugyanis, hogy a fölösleg valóban onnan "olvad" le, ahol a legzavaróbb, azaz a comb - fenék - has tájékáról. 
Gyorsítsuk a szauna hatását: fogyjunk eredményesebben!

A szaunázást kiegészíthetjük masszázzsal vagy testtekercseléssel is. Ilyen esetben töltsünk el egy fél órát a szaunában, majd ezt követően zuhanyozzunk le, hogy a pórusainkon keresztül távozó méreganyagoktól megtisztítsuk a bőrünket.
Mivel a szaunázás során pórusaink kitágulnak, ezért az ezt követő testtekercselés során a hatóanyagok, amiket a testünkre kennek, sokkal intenzívebben fejtik ki hatásukat, mint szauna használata nélkül.
Masszázs esetén ugyanezt a sorrendet érdemes betartani, ezáltal nem csak gyorsabban fogyhatunk, de a szaunázás után a masszázs élménye még kellemesebb, a fogyasztást segítő masszázskrémek pedig rövidebb idő alatt beszívódnak a bőrünkbe. Masszázs a szauna után
 
A szauna szépíti a bőrt

Azon kívül, hogy a szaunázás megtisztítja szervezetünket a méreganyagoktól, segít a fogyásban és az alakformálásban, bőrünket látványosan megszépíti és hozzájárul bőrünk feszességének, üdeségének megtartásában vagy visszanyerésében.
A napi stressz, a túlhajszolt életmód, az egészségtelen táplálkozás és a mozgás hiánya mind olyan tényezők, melyek rontják egészségi állapotunkat. Ha mást nem is tehetünk vagy nincs lehetőségünk életmódunkon jelentősen változtatni, legalább hetente két alkalommal mindenképp érdemes felkeresni egy szépségszalont, elmenni egy egészségközpontba és rászánni az időt a szaunázásra.
Mostanára már hazánkban is olyan mértékben elterjedt a szaunázás, hogy nem szükséges különösebb utánajárás ahhoz, hogy az otthonunk közelében találjunk egy megfelelő helyet, ahol nyugodt és kényelmes körülmények között szaunázhatunk.
Ezen kívül, a költségek sem égbeszökőek, hiszen egy-egy fél órás szaunázás vagy egy 5-10 alkalmas bérlet sem kerül többe, mint amennyit egyébként is rászánnánk egy gyógyszerre, egy kulturális élményre, vagy éppen egy vacsorára. A szaunázás pedig, amellett, hogy jót tesz egészségünknek, felüdíti lelkünket is, segít ellazulni, és legalább egy rövid időre kiiktatni a mindennapi gondokat.
 
A szauna segít az egészségmegőrzésben!

A szaunázás további előnyeként szükséges megemlíteni még azt, hogy a szauna segít leküzdeni a megfázást, illetve használatával immunrendszerünk megerősödik, így egy idő után már, ha gyakran szaunázunk, a náthától sem kell tartanunk.
Szervezetünk ellenállóbbá válik, a betegségek elkerülnek minket, vagy ha mégis megbetegedtünk, a gyógyulás folyamata jóval rövidebb időt vesz igénybe ahhoz képest, mintha szauna nélkül, csak gyógyszerekkel próbálnánk meggyógyulni.
A rendszeres szauna használattal fel tudjuk készíteni szervezetünket arra, hogy elkerüljenek minket a különböző betegségek, mint például az influenza, vagy a már meglévő influenzás tüneteken tudunk enyhíteni, ezáltal a megbetegedésből sokkal hamarabb kigyógyulunk, mint szauna használata nélkül.

Ha a magas vérnyomás okoz nekünk problémát, erre is megoldást jelenthet a szaunázás, hiszen a szaunázással elérhetjük, hogy vérnyomásunk normál értéken stabilizálódjon.

A szauna kiemelkedő hatása még abban is megmutatkozik, hogy egy-egy stresszes nap után, ha szaunázunk egy fél órát, ez segít az ellazulásban, könnyebben kikapcsolódunk, így sokat tehetünk a stressz káros következményeinek megelőzése érdekében.

A szaunázás enyhíti az ízületi fájdalmakat, valamint egy-egy sportolás után ellazítja az izmokat, ezzel elkerülhetjük az izomlázat.



Zsíros bőr – Bőrdiagnosztika

Nézzük át a bőrtípus-jellemzést röviden, azokat, amiket mi kozmetikusok megkülönböztetünk, mert a boltban található krémek felirataival összehasonlítva, a kettő nem igazán fedi egymást:)
Sokszor volt már szó róla: olyan, mint egyértelműen száraz vagy zsíros bőr nem létezik. 
A bőrök többsége kombinált (arcrészenként eltérő), de a szárazon és a zsíroson belül is vannak
nem is kis hajszálnyi eltérések. 
A zsíros bőr az esetek 99,9%-ban egy felszíni vízhiánnyal jár együtt, így ha erről az oldalról közelítjük meg a dolgot, még azt is mondhatom, hogy egy zsíros bőr is lehet száraz.
 
A klasszikus, tankönyvi olajos bőr jellemzői
 - zsíros, síkos, sokszor érdes tapintású
- sápadt színű, orrhajlatban tágult hajszálerek,
- olajosan fénylő (esetenként fénytelen)
- tág pórusok
- benne lágy faggyú, könnyen ürülő
- vagy kemény, nehezen ürülő faggyú

De a zsíros bőrnek (amit mi seborrhoeás = szeboreás bőrnek hívunk) is van két altípusa. 
Egyik a klasszikus olajos, könnyen ürülő, tinikre jellemző fénylő arcbőrű; a másik a korpás seborrhoea, melyre mindig jellemző a felszíni vízhiány, ezáltal egy korpázóan hámló bőrfelület, nehezen ürülő, bugyorszerű pórusok.
A bőrképletre jellemző mitteszerek mi comedóknak hívjuk, melyből van fekete fejű és fehér fejű.
 A kettő közötti különbséget az adja, hogy az egyik egy nyitottabb pórusban ül, ezáltal könnyen „koszolódik” és oxidálódik a levegővel érintkezve a faggyú, így elszíneződik a teteje, a másikat viszont védi a bőr, az odatapadt levált szarusejtek, így az abban lévő zsír sárgásfehér marad.
Ezeket a bőrben növekvő comedókat egy idő után ki akarja vetni magából a szervezet, vagy külső hatásra (kosz, napfény, stb.) vagy hormonális okokból begyullad körülötte a bőr, így keletkeznek a pattanások, aknék. Ebből lehet egy jellemzően vízhiányos bőrön is pár, ettől még nem nevezzük az egész arcbőrt seborrhoeásnak, csak azt a területet.
Ám keletkezhetnek a bőrön steril gyulladások is, ami azt jelenti, hogy nincs a gyulladásos részben faggyú (értsd: megnyomod a „pattanást” és semmi nem jön ki belőle). 
Ezek néha valamilyen külső inger következtében jönnek ki, de jellemzően belső okokra vezethető vissza, sőt nem egyszer fordul elő, hogy a vendég magának okozza azzal a gyulladást: vagy a saját arcát zsírosnak diagnosztizálva, szárító hatású kozmetikumokkal kezeli azt, ezzel vonva meg a bőrtől a számára hasznos vizet és olajat, így generálva egy gyulladásos folyamatot; agy épp ellenkezőleg, a száraznak hitt bőrét zsírozza túl, amivel eltömíti a pórusokat.
A túlzott zsírosodás a bőrlégzést gátolja, ezért alakulnak ki a tágult hajszálerek 
(hogy ezzel jusson több oxigénhez a bőr), a nyitott pórusok. 
Az olajos réteg a megfelelő hidratáltság fenntartását is akadályozza, az elszarusodott, leválni készülő hámsejtek a zsír hatására odatapadnak a bőrfelszínhez, így hozva létre egy megvastagodott hámot (sápadt arcszínt), mely annál jobban akadályozza a bőrt a megfelelő funkciók ellátásában.




TÉLI HIDEG...

Télen bőrünk hamarabb kiszárad, ilyenkor húzódik, viszket, irritált és érzékeny lesz. 
Bő krémezéssel próbálunk védekezni a szmog és a mínuszok ellen.
 
Egyre figyeljünk oda!

Ha reggel az ablakba kitett hőmérő mínuszt mutat, felejtsük el a szokásos nappali hidratáló kérmünket és ellentétben a nevével, az éjszakai zsírosabb ápolónkat használjuk. 
A nappalra szánt bőrápoló termékek nagy többsége vízben gazdag,
ami ilyenkor szó szerint a pórusokba fagyhat, így okozva újabb kárt bőrünknek. 
A kifejezetten télre szánt arcápolók az átlagosnál több felszívódó növényi olajat és be nem szívódó ásványi (pl. paraffin) olajat tartalmaznak. 
Tudom, hogy mostanában kifejezetten divatos ez utóbbit szidni és bűnösnek kikiáltani, de a fel nem szívódó ásványi olajoknak megvan az az előnyös tulajdonsága, hogy vékony réteget képezve a bőrfelszínen védik azt az időjárás viszontagságai ellen, mint pl. a szél és a fagy.
Ha félünk, hogy kicsillog arcunk, akkor a reggeli hidratáló fölé sminkeléskor használjunk nyugodtan alapozót, mert olajtartalma és poranyagai miatt az is felszívódás nélkül megül a bőrfelszínen, így védve azt.